LAT | RUS

Raksts: par sportošanu un kustību prieku dažādu vecumposmu redzējumā

Par sportošanu un kustību prieku vecumposmu redzējumā

1. Bērnība

Jau no agras bērnības vecumposma mēs varam nodarboties ar dažādām sportiskām nodarbībām un aktivitātēm. Pirmsskolas vecumposma robežas: 2-3 līdz 6 gadu vecums

Šī vecumposma atslēgvārds: attīstība.

Vadošā darbība - rotaļas un manipulācijas ar priekšmetiem.

Vadošā motivācija - vajadzība pēc iespaidiem, izziņas vajadzība, sava nozīmīguma apzināšanās.

Vecumposma raksturojums: paplašinās dzīves telpa - šeit ir arī citi bērni un pieaugušie. Bērnu grupa var iekarst, tāpēc trenerim ir svarīgi savā arsenālā turēt noteiktas zīmju sistēmas, lai bērni uz tām reaģētu. Šī vecumposma sākumā bērni ir nepacietīgāki, piem., 3 gadus veci bērni attēlu aplūko 5-6 sekundes, bet 7 gadu vecumā - 20 sekundes. Abstrakcijas nav skaidras - “vēlāk” daudziem nozīmē “ilgi”.

Fiziskie raksturlielumi: strauji attīstās motorika, lielo un mazo muskuļu koordinēšana, koordinācija. Tomēr joprojām muskuļi ir labāk attīstīti par spēju tos kontrolēt. Zēniem ir labāk attīstīti lielie muskuļi, tāpēc viņi ir izturīgāki, meitenēm - sīkā pirkstu muskulatūra, tāpēc meitenes ir mierīgākas un precīzākas.

Svarīgi! Rotaļas vēlams veidot bez sacensību elementiem, jo biežas ir traumas. Bērni nespēj iejusties cita cilvēka vietā, vērtēt situāciju objektīvi un pragmatiski.

Ieteikumi:

1. kustību prieks un sports nozīmē rotaļas elementu iekļaušanu,

2. nodarbības vadītājam ir jākontrolē un jāregulē viss nodarbībā notiekošais,

3. rotaļās nav vēlams provocēt sacensības garu, jo biežas ir traumas, turklāt zemi sasniegumi sacensībās apdraud sava nozīmīguma apzināšanos.

---

2. Skolas vecums

Skolas vecumposma robežas: 7 līdz 18/20 gadu vecums (agrīnais skolas vecums (7-12), jaunība (11-20))

Šī vecumposma atslēgvārds: skola

Vadošā darbība - mācības un saskarsme

Vadošā motivācija - izziņa, emocionālā pieredze

Vecumposma raksturojums: skola ir autoritāte, reizēm naidīga. Vecumposma sākumā sāk veidoties pirmās draudzības saites, un vecumposma beigās stipri pieaug vienaudžu viedokļa nozīme. Vienaudžu vidū pastāv sacensības gars, kurš veicina noslāņošanos “līderos” un “izstumtajos”. Šajā periodā notiek spēcīgas hormonu vētras, kas būtiski iespaido uzvedību. Izskats var kļūt par pārdzīvojumu cēloni. Pusaudži meklē identitāti un bieža sportisko aktivitāšu maiņa ir pieņemama. Jo zemāki ir sociāli vēlamie sasniegumi, jo vairāk tiek meklēti citi sava nozīmīguma apliecinājumi. Šī vecumposma sekmīgs iznākums - būtiski augstāka patstāvība un pašmotivācija.

Fiziskie raksturlielumi: perioda sākumā (7-12) lielie muskuļi ir labāk attīstīti, un mazie muskuļi precīzu kustību veikšanā ātri nogurst. Perioda sākumā salīdzinoši biežas slimības, īpaši - “mājas bērniem”. Spontanitātes un zema paškontroles iespaidā ir daudz traumu. No 12 gadu vecuma tiek sasniegts pieaugušā koordinācijas līmenis, un ir piemēroti visi vai gandrīz visi sporta veidi. Tomēr svarīgi ir atpūtas brīži - piemēram, 10 minūšu sportošanai seko atpūtas pauze, utt. Fiziskās īpašības un izskats ir ļoti svarīgs.

Svarīgi! Šis ir īpaši svarīgs vecumposms pašvērtējuma un motivācijas veidošanā, tāpēc ir jāizvairās no kritizēšanas un vērtēšanas.

Ieteikumi:

1. neizsmiet, nekritizēt, izvairīties no jebkāda publiska publiska vērtējuma,

2. ja darbs notiek skolā, tad saskaņot savu darbu ar klases audzinātāju, pirms pirmās nodarbības noskaidrot psiholoģisko klimatu klasē (grupā), iesaistīt viedokļu līderus un autoritātes,

3. svarīgas ir nodarbības aktuālajā un tuvākajā attīstības un fizisko spēju zonā, jo tieši šajā laikā tiek likts pamats kustību aktivitātei briedumā.

---

3. Briedums

Šī vecumposma robežas: 20 līdz 55 gadu vecums

Agrīnie brieduma gadi - 20-40, pusmūžs - 40-55

Šī vecumposma atslēgvārds: sociālās lomas, pašrealizācija, pašmotivācija, atbildība

Vadošā darbība - darbs

Vadošā motivācija - sasniegumi sev svarīgās un sociāli vēlamās jomās, emocionālā pieredze, saskarsme.

Vecumposma raksturojums: brieduma gados cilvēks pašrealizējas, pilda sociālo lomu un pienākumu diktētās aktivitātes, veido karjeru. Ja iepriekšējos posmos sportošanu veicināja ārēji spēki, tad tagad par to ir atbildīga pašmotivācija. Šis ir nobriedušu un aktīvu personību vecumposms, un šajā laikā tiek pieņemti svarīgākie dzīves lēmumi. Profesionālajā nozīmīgumā, karjerā un attiecībās šis ir produktīvākais vecumposms. Augstākie sasniegumi un līdz šim augstākās prāta spējas. Maza brīvības pakāpe un liela atbildība.

Fiziskie raksturlielumi: perioda sākumā tiek sasniegts fizisko spēju augstākais stāvoklis, un līdz perioda vidum (aptuveni līdz 40) tas saglabājas visaugstākajā līmenī. Ap 40 gadu vecumu sākas lēna fizisko raksturlielumu pasliktināšanās.

Svarīgi! Laika trūkums, iepriekšējo gadu traumu sekas, neapmierinošs fiziskais stāvoklis pasliktina jaunības gadu veselības uzturēšanas ieradumus. No vienas puses - spēju un resursu ir visvairāk, no otras - nav laika sportošanai.

Ieteikumi:

1. censties sportošanu saskaņot ar citām šī vecumposma aktivitātēm, piem., sportošana darba vietās vai to tuvumā, galvenajos ikdienas maršrutos - piem., pie lielveikaliem, sportošana ar ģimeni, sportošana kā izklaide (ne kārtējais pienākums),

2. tiem, kas vēlas uzsākt vai turpināt reiz pārtrauktās sporta nodarbības - sportiskajā nodarbē atrast arī citus prieka avotus (piem., daba), un sākt ar iespējami mazu pretenziju līmeni. Vingrinājumos ieteicams demonstrēt gan optimālu, gan vieglāku izpildījuma manieri.

3. regulārajiem un augsto sasniegumu sportistiem - augstākie sasniegumi ir brieduma periodā, tāpēc ir svarīgi izmantot potenciālu un attīstīt to, saskaņā ar personisko un profesionālo dzīvi.

---

4. Vēlīnais briedums

Šī vecumposma robežas: no 55-60-65 gadu vecuma

Šī vecumposma atslēgvārds: sociālās lomas, pašmotivācija, atbildība, tuvinieki

Vadošā darbība - darbs, ģimenes pienākumi

Vadošā motivācija - saskarsme, emocionālā pieredze, sava nozīmīguma apziņa.

Fiziski un garīgi veseliem cilvēkiem vēlīnie brieduma gadi tiek saukti par “atvasaru”. Lai gan fiziskās spējas samazinās, tomēr personības izaugsme turpinās arī pēc 60, un tiek atrasti jauni prieka avoti - arī kustībā un sportošanā. Dzīves laika dziļākā attieksme pret dzīvi.

Fiziskie raksturlielumi: atjaunošanās spēja pavājinās, kauli kļūst trauslāki, locītavu kustīgums samazinās. Pieaug ar vecumu saistīto slimību iespaids uz veselību. Ieteicami gan līdzsvara, lokanības un spēka vingrinājumi, gan aerobā slodze.

Svarīgi! Ir īpaši svarīgi izvairīties no traumām.

Ieteikumi:

1. saskaņot sportisko aktivitāšu plānu ar klienta veselības aprūpes speciālistiem,

2. nodarbībās izmantot kolektīvo pieredzi - piem., doties pārgājienos,

3. vingrinājumos demonstrēt gan optimālu, gan vieglāku izpildījuma manieri.

--- 

Lai labi sportojas un kustības sniedz prieku!

Jaunumi / Satiec nūjotājus! / Jautājumi un atbildes / Kontakti
Nūjotājiem.lv 2009